Dlaczego warto używać oprogramowania dla gastronomii?
[dropcap]K[/dropcap]omputery są już wszędzie i w różnych sytuacjach ułatwiają nam pracę. Gromadzą dużą ilość danych tych bardziej jak również tych mniej potrzebnych. Z odrobioną odpowiedniego oprogramowania nasz komputer może stać się niezastąpionym partnerem w prowadzeniu firmy gastronomicznej. Dlaczego więc warto zacząć używać takiego programowania?
Wiemy czego nam brakuje
Nie jest istotnym czy Twoja firma gastronomiczna zajmuje się produkcją czy też świadczeniem usług w lokalu (restauracja) zawsze oferujesz klientom pewien produkt. Zapewne ten produkt musi być najpierw przygotowany z półproduktów, a więc gdzieś znajduje się magazyn. Tak więc przygotowanie określonego zamówienia wymaga posiadania odpowiedniej ilości produktów przygotowanej za pomocą określonego przepisu. Oznacza to, że musimy wiedzieć jakie produkty są na wyczerpaniu co pozwoli na bezproblemowe kontynuowanie produkcji, jak również pozwoli nam określi jakie produkty zalegają w nadmiarze, a więc możemy zminimalizować ponoszone koszty.
Szybko i czytelnie
Oprogramowanie dla gastronomii posiada tą niebywałą zaletę nad wszelkiego rodzaju informacjami zapisywanymi na kartkach, że informacje są przekazywane zawsze tej samej treści. Jest to szczególnie przydatne podczas pracy restauracji, kiedy to kelner może zająć się obsługą klientów zamiast stać przed kucharzem deszyfrując co napisał na zamówieniu. Dodatkowo składając zamówienie kelner ma do wyboru ofertę restauracji w danym momencie, co minimalizuje oferowanie przez niego produktów nie będących na stanie.
Takie zamówienie jest automatycznie przekazywane do wydruku w kuchni lub jest wyświetlane na ekranie monitora.
Finanse pod kontrolą
Firma nie jest instytucją charytatywną i musi zarabiać. Oznacza to, że ilość pieniędzy od klientów powinna się zgadzać z ilością towaru jaki opuścił kuchnię. Dzięki oprogramowanie dla gastronomii w prosty sposób osoba odpowiedzialna za prowadzenie firmy może szybko rozliczyć pracowników z określonych zamówień, sprawdzić stan kasy czy też przeanalizować opłacalność sprzedawania poszczególnych produktów. Kiedy ilość produktów jakie są sprzedawane nie odzwierciedla ilości gotówki w kasie można rozważyć dokonanie kontroli.
Organizacja produkcji
Wiele firm z branży gastronomicznej zajmuje się produkcją z półproduktów, realizując często zlecenia dla swoich filii lub mniejszych odbiorców. Zapanowanie nad zamówieniami, z których każde musi być zrealizowane na określoną datę nie jest łatwe. Jest wiele czynników które mogą skutecznie uniemożliwić wywiązanie się z określonego zamówienia. Z pomocą przychodzi oprogramowanie do organizacji procesów produkcyjnych. Nie tylko w prosty sposób będziemy mogli wprowadzać zamówienia na określone produkty, ale również zapanujemy nad czasem potrzebnym do ich realizacji.
Dodatkowe moduły
Zastosowanie odpowiedniego oprogramowania dla gastronomii pozwala na swobodne wymienianie się informacjami pomiędzy poszczególnymi modułami systemu. Dzięki temu, że wszystkie programy operują na tych samych informacjach możemy rozbudować ich funkcjonalność o kolejne funkcje. Oznacza to jeszcze lepsze wykorzystanie posiadanych danych w celu usprawnienia pracy naszych pracowników.
Świat nieustannie się rozwija. Nowe firmy powstają każdego dnia i sama przewaga bazująca na doświadczeniu i udziale w rynku nie zapewnia już sukcesu. Dzisiaj równie ważnym jak jakoś wytwarzanych produktów jest czas realizacji zamówień dla klientów, informacja i minimalizacja kosztów połączona z maksymalizacją zysków. Właściwe oprogramowanie pomoże nam się rozwinąć i budować przewagę nad innymi.