Jakie urządzenia w firmie warto posiadać

[dropcap]P[/dropcap]rowadzenie firmy w dzisiejszych czasach bez użycia sprzętu informatycznego jest właściwie niemożliwe. Wszystkie dokumenty, rozmowy, korespondencja są prowadzone za pomocą komputerów. Podobnie jak w przypadku samochodów urządzenia w firmie nie powinno się wybierać pochopnie. Kierowanie się niską ceną szybko przyniesie dodatkowe koszta i olbrzymią ilość nerwów. Jakie więc urządzenia w firmie należy zakupić, aby służyły nam niezawodnie dłuższy czas?

Komputer – serwer

Nowy komputer można kupić już za 1000zł, a nawet mniej i bardzo często jakie maszyny są wybierane przez przedsiębiorców jako wyposażenie biura. O ile nadaje się on znakomicie do pracy z tekstem, wysyłką maili i obsługą klientów to jako serwer (traktując go jako miejsce przechowywania naszych plików) to ryzykowne przedsięwzięcie. Jeżeli w naszej firmie będzie to jedyny komputer to nie powinien być to najtańszy komputer jaki można było kupić. Niska cena wynika z zastosowania w tych urządzenia tanich części, które niestety bardzo często szybko ulegają awarii. O ile gwarancja np. na dysk twardy być może zostanie uznana to niestety utraconych danych bardzo często nie da się odzyskać.

Nie zapominajmy również, że jeżeli będziemy posiadać typowy serwer (komputer, który będzie stał gdzieś w innym pomieszczeniu, a na nim będą trzymane bazy danych i pliki) to powinien być to komputer serwerowy. Maszyny tego typu zazwyczaj są sporo droższe i na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od tradycyjnych komputerów. Jednak nie zapominajmy, że serwera zazwyczaj się nie wyłącza – to maszyna, która działa 24 godziny na dobę przez cały rok. Musi być niezawodna i odporna na wszelkiego rodzaju przeciążenia. Oznacza to posiadanie dysków twardych o zwiększonej żywotności, super wydajnego układu chłodzenia, lepszego zasilacza, a nawet innego rodzaju procesora i dużej ilości szybkiego ramu. W rezultacie poprawnie działający serwer to maszyna, o której wszyscy zapominają – nie ma potrzeby jej resetowania, nic się nie psuje, nie wydaje z siebie niepokojących dźwięków i działa.

Sprawna sieć komputerowa

W przypadku połączenia kilku komputerów ze sobą lub udostępnianiu połączenia z internetem powinniśmy zadbać o sprawną i niezawodną sieć. Przede wszystkim w miarę możliwości powinniśmy łączyć komputery za pomocą kabla, a tylko w razie konieczności używać sieci WiFi. Połączenie bezprzewodowe na pewno jest wygodniejsze, lecz każdy informatyk powie, że kabel to jednak kabel – bardziej niezawodne rozwiązanie. Oczywiście nie należy zapominać o urządzeniu, które będzie łączyć wszystkie komputery ze sobą: switch (bardzo często też router czyli switch + modem). Urządzenie takie kupuje się na lata więc warto w nie zainwestować. Najpopularniejsze dzisiaj routery to urządzenia łączące w sobie punkt dostępowy wifi oraz router z możliwością podpięcia kilku kabli sieciowych. Warto przed zakupem nie tylko zapoznać się z testami tych urządzeń ale poszukać w internecie również opinii użytkowników, gdyż wszelkie ewentualne usterki mogą być wykryte dopiero po pewnym czasie, którego zazwyczaj w testach się nie ma.

Drukarka

W przypadku raczej urządzeń wielofunkcyjnych. Ilość produktów tego typu może przywrócić o zawrót głowy. Atramentowe, laserowe, żelowe, A4, A3 itd. Można rzec że każdy znajdzie coś dla siebie. Należy jednak zwrócić uwagę, aby takie urządzenie posiadało możliwość połączenia do sieci LAN. Tańsze modele posiadają połączenie wifi, jednakże to rozwiązanie częściej nie działa niż jest w użyciu. Oczywiście każdą drukarkę można podłączyć bezpośrednio pod komputer kablem usb, jednak udostępnianie jej innym komputerom może być problematyczne zwłaszcza jeżeli posiadamy różne systemu operacyjne.

Kopie zapasowe

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznego dysku twardego co jakiś czas ręczne zgrywanie naszych plików na ten dysk. Cały proces można zautomatyzować za pomocą specjalnych programów, jednakże w przypadku przechowywania dużej ilości danych (i cennych danych) warto zaopatrzyć się w macierz dyskową i program który będzie nam zapisywał zmiany wprowadzane w poszczególnych plikach. Takie rozwiązanie pozwala nam nawet podczas utraty danych na poszczególnych komputerach szybko wrócić do normalnej pracy z minimalnymi stratami danych. Łatwiej jest odtworzyć godzinę pracy niż parę lat.

Urządzenia UPS

UPS to urządzenie którego zadaniem jest awaryjne podtrzymanie napięcia dla urządzeń do niego podłączonych. Można powiedzieć, że jest urządzenie niezbędne w przypadku posiadania serwera. Wyobraźmy sobie sytuację: sobota wieczór, przez chwilę prąd w naszej firmie zostaje wyłączony. Z jakiegoś powodu po przywróceniu zasilania nasz serwer nie został ponownie uruchomiony. Nie można dostać się do baz danych, a nikogo nie ma w okolicy, kto mógłby uruchomić taki serwer. Gdybyśmy posiadali urządzenie UPS to serwer nawet bez prądu mógłby pracować kolka godzin zanim baterie UPS zostałyby rozładowane.

Urządzenia w firmie pozwalają na jej sprawne funkcjonowanie. Właściwy wybór tych urządzeń sprawi, że będziemy mogli skoncentrować się na prowadzeniu własnej działalności zamiast oczekiwać na serwisanta do występującej już kolejny raz tej samej awarii. Właśnie tutaj sprawdza się powiedzenie „Nie stać nas na kupowanie tanich rzeczy”.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *